IDA Danışmanlık

İDA Danışmanlık Web–Online işlerine giriş hikayesi ve WEB SİTELERİ’nin önemine dair

1995 yılında, merkezi Almanya’dan bulunan bir tur operatörünün Türkiye Genel Müdürü iken, www ile başlayan web sitesi adresi almamız gerekiyor ve buna tasarım yaptırmamız gerekiyor dediğimde kimse inanamamıştı. Bu nedir? Diye sormuşlardı. Hatta profesyonel firma bulamadık, bayağı bir oyalandık, yanlış yönlendirildik. Ancak sonrasında o zamanlara göre oldukça başarılı bir web sitesi yaptırdık ve hemen ardından Almanya’daki Tur operatörümüze benzeri yapıldı.

Daha sonrasında, 1999 yılında birçok ülkeden turist getiren bir incoming firmasına ortak olduğumda, ortak arkadaşlarıma web sitesi yaptırmamız gerektiğini ve bunu 3 ayrı dilden yaptırmamız gerektiğini söylediğimde bana güldürler. Hadi yaptır bakalım… dediler. Ne tesadüf oldu ki, tam web sitemiz bitti. Bizim ortaklar Almanya’ya gitmişti, bir Alman Bankasından kredi istediklerinde, bankacıların ilk sorduğu soru : web siteniz varmı? Olmuş… Bizimkilerde anında adresi verince,i hele birde Almanca dil seçeneği olunca, bankacılar tebrik etmiş, işlemlere başlamışlar.

2002 yılında İDA Consulting firmasını kurana kadar, sanırım 50’nin üzerinde kendi bağlı bulunduğum ve ilgim olan firma için web sitesi yaptırdım. Ayrıca, 100’ün üzerinde de Otele, Acentaya web sitesi yaptırmaları için yardımcı oldum, aracı oldum.

2002 yılında İDA Danışmanlık firmamı kurduğumda, buna web sitesi yapana kadar zorlandığım kadar hiçbir web sitesinde zorlandığımı hatırlamıyorum. Zira yaptığımız işleri anlatmak, yazıya dökmek o kadar zordu ki. Hele birde elimizde bu işler ile ilgili görsel yok, resim yok… Henüz Türkiye’de danışmanlık işleri o kadar yeni ki, nasıl yazacaksın, nasıl tarif edeceksin de web sitesi yaptıracaksın.

Neyse, uzun uğraşlardan sonra, genç, dinamik 3 kişiden oluşan bir ekibe İDA’nın web sitesini www.idaconsulting.net adresinden yayına verdirdik.

2003 yılında, baktık bu işler bu şekilde olmuyor… Kardeşim Uğurtan UĞUR, bizim firma bünyesine geçti ve ilk otel web sitelerimizi yapmaya başladık.

Bu sırada belek’de bulunan Gloria Golf resort Hotel’in Genel Müdürü Özgür Çinkılıç kardeşimiz, sağlam bir web sitesine ve hatta birde bunun üzerinden Online rezervasyon Sistemi’ne ihtiyacı olduğunu belirtti. Çok sıkı bir proje teklifi ve teknik detayları ile, çok çalışarak bu işi aldık ve kısa süre içerisinde yayına aldık. Aynı dönemlerde Justiniano Hotels’inde işlerimni almıştık ve başarılı bir şekilde yayına aldık.

Devamı gelecek…Bir cevap yazın