Hakkımızda Özgeçmiş

Profesyonel İş Hayatı – Tecrübesi

1986 yılı Haziran Ayı itibarı ile, henüz Üniversite eğitimim devam ederken Muğla’nın Marmaris ilçesi Datça beldesinde kurulmuş, denize sıfır, mükemmel villaların bulunduğu ÖZİL Tesislerinin A’la Carte Restoran bölümünde, Turizm – Hizmet sektörünün temel görevlerinden birisi olan “ Aboyer “ görevi ile başladım. Kısa zamanda göstermiş olduğum başarı sayesinde, yönetim bana eş zamanlı olarak Kasiyer ve Maliyet kontrolü ( Cost Control ) memurluğu’da verdiler. Kısa dönem içerisinde yiyecek ve içecek bölümünde çok önemli bilgiler ve tecrübe edindim. Şimdilerde bildiğim kadarı ile Mocamp olarak işletiliyor.

1987 yılının sonunda Antalya’nın Kemer ilçesi Beldibi bölgesinde bulunan ve yeni açılmış olan dönemin en büyük tatil köyü Club Alda ‘da Ön kasiyer olarak işe başladım. Burada da kısa zamanda gösterdiğim başarı sayesinde, eş zamanlı olarak resepsiyon, Night Auditor derken Ön Kasa Şefi pozisyonundan 1988 yılı sonunda ayrıldım. Şu anda bu tesis Nirvana Lagoon Suites & SPA olarak yaşamına devam ediyor.

Bu görevim sırasında bilgisayar otomasyonu ile yönetilen otel sayısı çok azdı ve bu konuda bilgili / nitelikli eleman yoktu. Yeni açılan veya yeni bilgisayar sistemlerine geçen otellere, yönetimin izni ve mesai saatlerim dışında bilgisayar ve program eğitimi veriyordum. Bu tesislerden bazıları : Club Hotel Sera – Antalya, Le Meridien – Side, Saray Regency Hotel – Side, Letoonia Club Hotel – Fethiye oldu…

1989 yılı başında, yine Marmaris’de bulunan dönemin en büyük ve en eski Tatil Köylerinden Martı Resort Hotel’de Ön Kasa şefi olarak iş başı yaptım. Tesis 1972 yılından beri manual sistem ile işletiliyordu ve işe alınmamdaki en büyük sebep, ilk kez böyle bir tesisin bilgisayar ile otomasyon sistemi yazılarak işletme yönetiminin yapılmasına geçiş idi. Martı’da çalışırken, aynı zamanda aynı gruba bağlı 2. Otel olan La Perla Hotel – Marmaris’in Ön Büro ve Muhasebe departmanına bilgisayar program eğitimi veriyor, raporlarını kontrol ediyordum. Yıl sonu itibarı ile, KKTC – Girne’de açılacak yeni bir otelin Ön Büro Müdürlüğü için teklif alarak Martı’dan ayrıldım.

1990 yılı başında Girne’ye giderek Club Güzelyalı otelinin inşaat’dan işletmeye geçmesi döneminde 8 ay boyunca çok yoğun ve etkin bir şekilde Satışlar’dan da sorumlu Ön Büro Müdürü olarak görev aldım. Tesisin yatırımcı grubunun kendi sıkıntıları ile çıkan problemler sonrası, tarafıma gelen tekliflerden en cazip olan Grand Prestige Hotel – Side’ye Ağustos ayında transfer oldum.

1990 – 1993 yılları, çok zorlu ve çok yoğun bir şekilde Grand prestige Hotel’de geçti. Bu süreç zarfında birçok görev üstlendim. Night Auditor, Gece Müdürü, Ön Büro Şefi, Müdürü… Bu görevleri ifa ederken uzun bir dönem, aynı zamanda Animasyon’dan Sorumlu Müdür’lük ve Güvenlik’den sorumlu Müdürlük de bana verilmişti.

1993 yılı başında, Manavgat Kızılağaç bölgesinde açılacak olan çok güzel ve çok büyük olan Sunrise Reosrt Hotel’de Ön Büro Müdürü olarak inşaatın bitişi öncesi ve işletmeye açılış döneminde işbaşı yaptım. 1 yıl bu tesiste çalıştıktan sonra, yaklaşık 3 senedir baskın bir şekilde sürekli gelen bir teklifi değerlendirmem sonucu, Turizm sektörünün çok önemli bir ayağı olan Seyahat Acente tarafına geçme kararı aldım.

1994 yılı başında, merkezi Berlin-Almanya’da bulunan ve Alanya’da Incoming Acentası bulunan BDS Touristik A.Ş. firmasına Genel Müdür olarak geçiş yaptım. 8 senelik Otelcilik tecrübem sonrası, Otelcilikte Satış – Pazarlama, Ön Büro yönetimini iyi kavramış olmam ve oldukça iyi meslektaş çevrem olması gereği BDS’de hemen Otel kontratları ve kondisyonlarının en iyi şekilde olması için çok yoğun bir şekilde çalıştım. Aynı zamanda Acenta’cılığın Operasyon, Transfer, Turlar vb işlerine çok yabancı olduğum için, hızlı öğrenebilmek ve konuya hakim olabilmek adına hizmet içi eğitim alır gibi, tüm görevlerde ekibimdeki profesyonel kişiler ile mesai yaptım. Bir önceki senesinde 9.000 Alman getirmiş olan firmamızı, 1994 yılında 15.000 planlanırken 45.000 Alman’a, 1995 yılında 60.000 planlanırken 108.000 Alman ve 4.000 Rus’a, 1996 yılında ise, ayrıldığım tarih olan temmuz sonuna kadar 70.000 Alman’ getirmiş idik. 3 yıllık bir yönetimden sonra temmuz sonu itibarı ile, döneminde Türkiye’nin en büyük firmalarından birisi olan Ten Holding firmasının Güzel Antalya Seyahat Acentesi içerisinde, Almanya’da yeni bir Tur Operatörü kuruluşu ve Türklye’de incoming hizmetlerinin yönetimi ile ilgili özel bir görev almak üzere BDS’den istifa ettim.

1996 Ağustos ayında Ten Toru – Güzen Antalya Turizm Firmasında, STS – Almanya’nın Türkiye Müdürü olarak iş başı yaptım. Çok yoğun ve istikrarlı çalışmalar sonrası, 1997 yılındna itibaren ten Tour’a bağlı 9 ülke 11 Tur Operatörü’nün tüm otel kontratları, kiralık tesislerin gelir bütçelemeleri, kontrolleri, Tur Operatörlerinin temsilciliği vb görevleri üstlendim.

1999 yılı içerisinde, Ten Tour, Tur operatörlerini bir İngiliz firması olan dönemin dünya devi First Choice firmasına sattı. Bu süreç içerisinde, bende First Choice firmasına aynı görevler dahilinde geçiş yaptım ve aynı zamanda Güzel Antalya Incoming Seyahat Acentası’nı 5 yönetici arkadaş ortak olmak sureti ile Ten Tour’dan devir aldık. Toplamda 3 sene de bu şekilde iş hayatım devam etti.

2002 yılı benim için bir dönüm noktası oldu ve Haziran ayı içerisinde şu anda halen genel Müdür görevini yürüttüğüm İDA DANIŞMANLIK firmasını kurdum. Buradaki asıl amaç, aslında 1997 yılından beri soft olarak yürütmekte olduğum Turizm / Otelcilik üzerine Danışmanlık hizmetlerini profesyonel haline çevirmekti. Zira 1997’den beri önemli tesislerin danışmanlığını yapıyordum.

İDA Danışmanlığı kurmam sırasında Güzel Antalya ortaklığından ayrıldım, ancak First Choice firmasında Nazar Holiday Almanya, Taurus Avusturya, Taurus İsviçre başta olmak üzere diğer tur operatörleri’nin ürün geliştirme ve kontrat görevlerine devam ettim.

2002 – 2003 yılları arasında İDA Danışmanlık, profesyonel ve başarılı bir şekilde İşletme, Yatırım, İnsan Kaynakları başta olmak üzere 19 ayrı dalda çok ciddi danışmanlık hizmetleri verdi.

2003 yılı sonu itibarı ile, bu danışmanlıklarımız devam ederken, dönemin en yeni ve cazip işlerinden birisi olan İNTERNET – WEB üzerinde çalışmalar yapmak üzere yapılanmaya başladı. Yıl sonuna doğru, Türkiye’nin konaklama sektöründe ilk ONLINE REZERVASYON Sistemi’ni Gloria Golf Resort Hotel’e kurduk ve son derece güzel bir web sitesi tasarımı ile teslim ettik. Hemen akabinde Justiniano Hotels için hem web sitesi, hemde birden fazla oteli, tek sayfadan Online satış yapabilecek sistem ile tanıştırdık.

2004 – 2005 yılları, İDA için tamamı ile WEB – İNTERNET işlerini geliştirmek, büyütmek ve kaliteli işlere imzalar atmakla geçti.

Aynı süreç içerisinde, First Choice, Nazar Holiday ve bağlı bulunduğu Tur operatörleri için Güzel Antalya ile olan işbirliğini bitirme kararı aldı ve Hotelbeds firmasına incoming için geçiş yapıldı. Benimde otomatik olarak geçişimle birlikte, mevcut Hotelbeds firmasında bulunan diğer tur operatörlerinin de benim profesyonel iş alanıma alınması söz konusu oldu. Yine aynı süreçte First Choice www.hotelbeds.com adı altında B2B çalışacak olan bir online booking portal kurmaya karar verdi. Bu süreçte, www.hotelbeds.com kuruluşu ve hizmete açılana kadar, otel kontratları, nasıl yapılması gerekliliği, baştan sona işleyiş tarzı ile ilgili karar verici yönetim içerisinde bulundum.

2005 yılında, uzun yıllardır beraber çalıştığım, iş arkadaşlarımın israrı ve zorlamaları ile First Choice daki görevimden ayrıldım. 18 aylık şanssız ve gereksiz bir iş ile uğraştıktan sonra, başarısızlık ile sonuçlanan iş ortaklığından büyük darbe almış vaziyette çıktım.

En önemli şansım bu dönem içerisinde her ne kadar yavaşlatmış olsam da İDA Danışmanlığı devam ettirmiş olmamdı ve 2006 Ekim ayında İDA’ nın kaliteli işlerine tekrar hız vererek tabii ki ekip arkadaşlarımın özverili çalışmaları sayesinde bu günlere getirdim.

14. yılını kutladığımız İDA, özellikle turizm sektörüne DİJİTAL MEDYA tarafında etkin ve kaliteli işler sunan, İstanbul’da bir irtibat ofisi, Antalya Teknokent’ de yazılım geliştirme üzerine bir şube ofisi, konularında uzman Yazılımcı, Tasarımcı, Araştırmacı, İş Geliştirme, Sosyal Medya Uzmanı çalışanları ile yoluna devam etmektedir.

Bu süreç içerisinde, İDA üzerinden faturalandırarak, profesyonel bir şekilde yapmış olduğum birçok tesis ve firmanın danışmanlığı olmuştur. Birçoğu yıllık anlaşma ve dönemsel olmak üzere, halende devam edenler dahil olmak üzere, Club Hotel Nena, Stork’s, Naturland, Pegasos Hotels, Joy Hotels, Majesty Hotels, Merit Hotels, Crystal Hotels, Aqua Florium, Yes Hotels, Hattuşa Astyra Termal, Granada Luxury Hotel, Litore Resort Hotel,Dorak Holding, Vizyon Turizm, HMC Travel vb firmalar ile çalışılmıştır.

Uzman olduğum konular

Satış – Pazarlama

Strateji geliştirme, pazar araştırması, maksimum verimlilik hedefleme, Fuar – Work Shop görüşmeleri, Pazarlama üzerine lobi oluşturma,

İşletme Yönetimi

Gelir – Gider Bütçe hazırlanması, İşletme Denetleme – Kontrol, Gizli Müşteri uygulamaları,

Dijital Medya Yönetimi

Web Uygulamaları, Online Satış Sistemleri, XML bağlantı sistemleri, Sosyal Medya, SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ), Mobil Uygulamalar, Google – Facebook Sponsor reklamları, Markalaşma Yönetimi, Kurumsal Kimlik, Hosting – Domain işleri.

Fuar Organizasyonları

Fuar Stand Tasarım – Uygulama, Fuar stratejileri, Ar-Ge